Великі магістри Тевтонського ордену і їхній слід в його історії

Тевтонський орден, зрештою, як і інші духовно-лицарські ордени, мав чітку ієрархію, а на чолі спільноти стояв Великий магістр. Сфера компетенції останнього достатньо широка: тут і питання дисципліни і управління територіями, командування військами під час походів, укладення мирних договорів, фінансова політика і таке інше. Цікаво, що на цю посаду один із членів ордену обирався пожиттєво, причому вибори проводила спеціальна рада, куди входили священики, лицарі і члени спільноти без лицарського звання. Незважаючи на те, що Тевтонський орден існує і зараз, керівники, які очолювали його протягом минулого століття, не входять до складу Магістрів, адже нині об’єднання не є лицарським, а має релігійне спрямування.

Першим Великим магістром був представник німецького дворянського роду Генріх Вальпот фон Бассенхейм. Відомостей про нього збереглося небагато. Відомо, що свого часу він очолював госпіталь у сірійському місті Акре: власне цей госпіталь пізніше реорганізували в лицарський орден, а Генріх Вальпот зайняв місце магістра. Найбільше досягнення Вальпота – укладення Статуту організації, який ґрунтувався переважно на аналогічному документі Ордену тамплієрів. Очевидно, перший магістр упокоївся в Акрі; там і похований.

Генріх Вальпот фон Бассенхейм

Помітний слід в історії ордену лишив ще один Великий магістр – Герман фон Зальца, який перебував на цій посаді три десятиліття. Саме фон Зальца домігся, щоб права Тевтонського ордену прирівняли до прав двох інших відомих орденів того часу – іоанітів і тамплієрів. Окрім того, він відомий тим, що переніс резиденцію спільноти із Святої землі до Європи.

Герман фон Зальца

Ульріх фон Юнгінген, який перебував на посту з 1407 по 1410 рік, був хорошим полководцем, але поганим політиком. Саме за його управління в Європі сформувалася польсько-литовська коаліція, яка виступила проти ордена. Апофеозом протистояння стала Грюнвальдська битва, під час якої армія тевтонців була практично знищена: у цій бійні загинув і Великий магістр.

Ульріх фон Юнгінген

Останнім магістром величного і могутнього Тевтонського ордену вважається Альбрехт Бранденбург-Ансбахський. Тридцять сьомий Великий магістр розчарувався в ідеях Тевтонського ордену і вирішив його реформувати. Першим кроком на цьому шляху став його перехід від католицизму до лютеранства. За правління Альбрехта державу Тевтонського ордену було перетворено в князівство Прусія: саме Альбрехт Бранденбург-Ансбахський очолив новостворене князівство як світська особа.

А́льбрехт Бранденбу́рг-Ансбахский