Тевтонський орден: від занепаду до відродження

tevt1
Початком занепаду Тевтонського ордену стала знаменита Грюндвальська битва, яка відбулася між орденом і об’єднаними силами Польщі та Литви в липні 1410 року. Втрати лицарів були величезними: 8 тисяч загинуло, а 14 тисяч потрапили в полон, причому, серед убитих – практично уся лицарська еліта і військове керівництво. Це підірвало як військову міць могутнього Тевтонського ордену, так і його авторитет на європейській політичній арені. До речі, важливу роль у розгромі завойовників зіграли війська, які представляли руські землі: останні входили до складу Великого князівства Литовського.

Після поразки для тевтонців настали тяжкі часи: в першу чергу від них вимагали виплатити контрибуцію; також багато коштів потрібно було на викуп полонених. Це спонукало керівництво спільноти-держави запровадити великі побори на своїх територіях, що, звісно, не сподобалося тим, хто там мешкав. Так почалась боротьба Пруської конфедерації проти панування тевтонських лицарів. Прагнення конфедерації підтримав польський король Казимир IV. В результаті протистояння тевтонці втратили більшу частину своїх земель, які відійшли Польщі.

З роками в ідеалах Тевтонського ордену розчаровувались не лише його рядові члени, але й хоронителі традицій. Зокрема, показовим є перехід у 1525 році Великого магістра Альбрехта Гогенцолерна в лютеранство: він склав із себе усі повноваження і оголосив про секуляризацію пруських земель, тих, що ще належали ордену.

Офіційно вважається, що Тевтонський орден існував до початку XIX століття (звісно, від нещодавньої величі нічого не залишилося) і був розпущений після відповідного наказу Наполеона. Минуло 15 років – і орден знову відродився, щоправда, функції його змінилися: відтепер Тевтонський орден став організацією, яка мала б допомагати хворим і брати участь в благочинних справах. Незважаючи на своє духовне спрямування, члени спільноти зберегли військові традиції ордену, зокрема, відразу після його відновлення був заснований орден «Залізний хрест», який перегукувався із символікою тевтонців.

Нині резиденція тевтонців, якими керує абат-хохмейстер, знаходиться у Відні. Членам ордену вдалося зберегти цінні історичні документи, архіви, бібліотеку, старі печатки й інші аксесуари. Цікаво, що зараз на зміну братам-ченцям прийшли сестри-черниці, які працюють переважно у лікарнях на території Німеччини та Австрії.