Найвідоміші лицарські ордени – їхні особливості і пріоритети

otamp
Як відомо, середньовічні лицарі підпорядковували своє служіння якійсь великій меті: найчастіше вона мала релігійний характер. Об’єднуючись навколо спільної ідеї, лицарі утворювали спільноти – ордени. Період розквіту цих військо-чернечих організацій припав на XII-XIV століття, а найвідомішим з них став Орден тамплієрів. Ця військово-релігійна організація була дуже впливовою, а її головна мета – захищати Господній Гріб та християн, які з тих чи інших причин перебувають на Сході. Тому Орден тамплієрів ще називали Орденом лицарів Христа.

Спільнота була утворена французькими воїнами у 1118-19 роках у Єрусалимі. Її символ, напевно, відомий багатьом – білий плащ, на якому зображений восьмикутний червоний хрест.

Спочатку члени цього ордену позиціонують себе виключно як воїнів, але згодом вони стають справжньою елітою нації і виробляють для себе кодекс законів, яких мусять дотримуватися усі члени спільноти. Зокрема, згідно з історичними джерелами, вони не мали права брати участь у світському житті, співати і веселитися, ба, навіть сміятися. Сувора дисципліна і дотримування обітниць бідності, послуху і цноти – ось що вимагалось від членів Ордену. Очолював структуру Великий магістр, якому всі підкорялися. Мав вплив на лицарів і Папа Римський. Лицарі Ордену цікавилася наукою, розумілися на медицині, причому, навіть проводили хірургічні операції.

Незважаючи на обітницю бідності, Орден був дуже заможним: він мав багато численні землі, власний флот і безліч скарбів. Кажуть, у членів спільноти брали позику навіть королі, які переживали скрутні часи. Можливо саме цей фактор став причиною занепаду військово-духовної організації. Адже, там, де гроші, там пиха, зарозумілість, зверхність, висока самооцінка і .. поразки за поразками. Програвши битву у Палестині в 1191 році, тамплієри поступово відійшли на задвірки історії.

До речі, незважаючи на те, що переважна більшість лицарських орденів поринули у небуття, деякі з них існують і понині. Зокрема, Тевтонский орден, утворений у ХІІ столітті, або Мальтійський, який утворився як відгалуження від Ордену іоаннітів. До речі. резиденція останнього нині знаходиться в Римі. Мальтійські лицарі, як тевтонці і тамплієри, дотримувалися трьох чеснот – послуху, цноти і бідності. Щоправда, на відміну від інших подібних утворень, до Тевтонського ордену мали право належати лише німці.