Лицарі у всеозброєнні: європейські турніри

Виставка зброї XVI–XVII століть в Історичному музеї

Колекція західноєвропейського зброї та обладунків Пізнього Відродження (XVI–XVII століття), яку представляє Історичний музей, справляє враження і без додаткових пояснень. Виставка об’єднує близько 150 зразків, створених придворними зброярами Габсбурзького імператорського двору, княжих дворів Дрездена і Брауншвейга. Саме тут після скорочення потоку церковних замовлень працювали кращі майстри Священної Римської імперії.

Але пояснення все-таки потрібні: було б невірним думати, що чудові обладунки і грізну зброю служили своїм власникам-лицарям «просто так», — виставка розповідає про ритуали, які пронизували придворне життя тієї епохи, про те, як твори зброярів демонстрували статус власника і його місце в соціальній ієрархії.

Спеціальний розділ виставки присвячений придворних свят і церемоніалом, «тріумфів» та театралізованим дій, які прославляють правителя. Серед найбільш важливих експонатів — зброя і обладунки, що належали французькому королю Франциску I (частина великого обладунку, подарованого Франциску імператором Карлом V), курфюрсту Бранденбурга (обладунки з Аугсбурга і Нюрнберга), сілезьким герцогам Легницы і Бржега, брауншвейгской княжої сім’ї.

Окремо йтиметься про турнірах і спеціальному турнірному озброєнні (парадному і бойовому), холодній зброї, стрілецьких змаганнях та полюванні, де багато прикрашені арбалети, аркебузи, рогатини, кабанячі мечі і кінське спорядження представляли мисливця не гірше, ніж здобута ним дичину.

Буде показана і дитяча зброя та обладунки (турнірний дитячий обладунок реннцойг»), адже згідно з філософією того часу частиною виховання ідеальної людини — як придворного, так і государя — була різнобічна освіта, яке в обов’язковому порядку включала в себе військові навички та мистецтво верхової їзди.

Рівень майстерності зброярів і прекрасний художній смак замовників — ренесансних правителів видно і в умовно «серійних» творах, в озброєнні гвардії (древкова зброя, дворучні мечі, гвардійська рушниця із Саксонії і карабін гвардії князя-архієпископа Зальцбурга, кавалерійські пістолети).