Гуґо де Пейн – перший Великий магістр Ордену тамплієрів

Tampliery
Найбільш відомою військово-чернечою організацією епохи Середньовіччя був Орден тамплієрів, заснований французьким лицарем Гуґо де Пейном, який також відомий як перший Великий магістр ордену. Згідно з даними, які дійшли до наших днів, він народився у провінції Шампань у замку Пейн орієнтовно 1070 року. Коли юнакові виповнилося 15 років, він був посвячений у лицарі. Небагато відомостей збереглося і про особисте життя майбутнього тамплієра. Історичні хроніки повідомляють, що він мав дружину – Єлизавету де Шап і сина Тібо, який згодом очолив абатство в Сансе.

Гуґо виховувався як християнин і воїн. Протягом усього життя, починаючи з ранніх років, він вів аскетичний спосіб життя, відмовляючись від розваг і розкоші, хоча походив із знатного і заможного роду. Свій перший похід на Святу землю де Пейн здійснив, коли йому виповнилося 20 років: він належав до почту графа Гуґо I Шампанского. Вже тоді молодий лицар зарекомендував себе надійним оплотом і захисником паломників, які прямували до Єрусалиму. В першу чергу Гуґо де Пейн боровся проти сарацинських розбійників, які чинили напади на мирний люд.

Після повернення з походу юнак одружився, а потім знову зібрався до Єрусалиму – і знову ж таки, супроводжуючи у паломництві графа Гуґо І Шампанського у 1114-16 роках. Очевидно саме у цей період він розпочинає активну діяльність зі створення військово-чернечого ордену, отримавши на це згоду від короля Балдуїна ІІ. Гуґо де Пейн разом із ще декількома лицарями розробляють правила ордену і отримують від короля під свій захист Єрусалимський храм. До речі, Гуґо І Шампанський здійснив ще одне паломництво – третє за рахунком – на Святу землю, під час якого також приєднався до Ордену тамплієрів: сталося це в 1125 році.

Ставши Великим магістром, Гуґо де Пейн очолював орден протягом двадцяти років. За цей час він не тільки захищав Єрусалимський храм і християнських паломників від сарацинів, але й вів активну організаторську роботу, зокрема, навідувався до Європи, аби вербувати чоловіків до ордену чи збирав пожертви, аби збільшити його влив і військову міць. Саме Гуґо де Пейн заснував дві резиденції ордену – в Лондоні і поблизу Единбургу. Великий магістр прожив довге як на той час життя і упокоївся у Палестині в 1136 році у віці 66 років. Згідно з записами літописців, похований в Феррарі в церкві Сан-Джакомо. Наступником Гуґо де Пейна на посту магістра Ордену тамплієрів став Робер де Краон.